Sposób Dbania o Meble

OGÓLNE ZASADY UŻYTKOWANIA

Meble tapicerowane przeznaczone są do siedzenia bądź leżenia. Każdy inny sposób użytkowania, jak wspinanie, klęczenie, bujanie, skakanie, przechowywanie i trzymanie na nich  bardzo ciężkich przedmiotów lub użytkowanie na zewnątrz, może spowodować uszkodzenie mebli.

Stoliki i stoły nie są przeznaczone do siadania, stania i umieszczania bardzo ciężkich przedmiotów, w szczególności dotyczy to stołów z blatami wykonanymi ze szkła, kamienia lub spieku kwarcowego. 

Wymiary mebli podane na stronie internetowej są jedynie wartościami referencyjnymi i mogą różnić się +/- 3 cm, to samo dotyczy wagi produktów, gdzie odchylenie wynosi +/- 5 kg.

Meble firmy Gilli są przeznaczone wyłącznie do użytkowania we wnętrzach ze względną wilgotnością powietrza 25 – 65% przy temperaturze 18 – 24 stopni Celsjusza. Wilgotność względna otoczenia poniżej 25% i ponad 65% przy zwykłej temperaturze pokojowej wpływa negatywnie na produkty i może spowodować ich deformację. Wyjątek stanowią meble ogrodowe i zewnętrzne – tylko i wyłącznie gdy taka informacja pojawia się w opisie produktu.

Nie należy wystawiać mebli na bezpośrednie działanie wody, nadmierne ciepło i promienie słoneczne. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne może doprowadzić do zmiany koloru tapicerowanych części.

Każdy z produktów posiada maksymalne obciążenie jakiemu może być poddawany. Jeśli obciążenie dostanie przekroczone istnieje ryzyko zarwania się konstrukcji oraz nieodwracalnego uszkodzenia elementów nośnych mebla. Dopuszczalne odchyły od podanych obciążeń to +/- 5 kg.

Meble o dużym gabarycie (fotele, sofy, sofy modułowe, stoły do jadalni, stoliki kawowe
z blatem z kamienia oraz duże stoliki kawowe ze stali nierdzewnej) należy przenosić oraz montować z zachowaniem szczególnej ostrożności, najlepiej w asyście drugiej osoby.

Nie ustawiać mebli w odległości mniejszej niż 1.5 m od czynnych źródeł ciepła, takich jak grzejniki, kuchenki, piece, nagrzewnice, kominki oraz otwarty ogień.

Przy rozpakowywaniu nie należy używać ostrych narzędzi, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkaniny bądź zarysowanie konstrukcji metalowej. Ciężkie przedmioty, wazony oraz donice wypełnione ziemią, pazury zwierząt domowych oraz inne przedmioty ciężkie
lub o ostrych i nierównych krawędziach przesuwane po powierzchni mogą spowodować trwałe uszkodzenie części metalowych, blatów kamiennych oraz szklanych, a także tkanin obiciowych.

Podczas przestawiania mebla lub elementów zestawu, kategorycznie zabrania się chwytania za obicie, oparcia lub jego luźne elementy (poduchy), gdyż może to spowodować nieodwracalne odkształcenie, oderwanie lub rozdarcie materiału obiciowego.

Wszystkie meble tapicerowane należy równomiernie użytkować, zapewniając im mniej więcej równe rozłożenie obciążenia, aby naturalne odkształcenie tapicerki oraz wypełnienia sofy następowało w jednakowym stopniu w obrębie całego mebla. Wskazane jest wygładzanie powierzchni siedzeń i oparć bezpośrednio po użytkowaniu, rozprasowywanie oraz odświeżanie siedzisk wykonanych z puchu bądź pianki poliuretanowej, co  zmniejszy ich  naturalną skłonność do tworzenia pofałdowań i marszczenia oraz odgniatanie i odkształcania się.

Tkaniny tapicerskie pod wpływem długotrwałego obciążenia, oddziaływania ciepłoty
i wilgotności ciała mają skłonność do utraty swojej sprężystości oraz tworzenia się pofałdowań i marszczenia tkaniny – nie jest to wadą produktu, lecz naturalnym zachowaniem, im większa powierzchnia tapicerowana, tym większa skłonność do tworzenia się zmarszczek i fałd.

DOKRĘCENIE ŚRUB I WKRĘTÓW

Po złożeniu mebla należy przeprowadzić kontrolę prawidłowego przymocowania elementów. Elementy, które są przykręcane nie powinny być luźne oraz niestabilne. Wszystkie wkręty i śruby należy dokręcić najpóźniej po 60 dniach użytkowania produktu, w przypadku, gdy poluzują się wcześniej należy dokręcić je już wówczas. Ich kolejnymi, regularnymi kontrolami i dokręcaniem przedłużycie Państwo żywotność i ogólną trwałość produktu.

ZASADY PIELĘGNACJI

Elementy metalowe

Metalowe części ze stali nierdzewnej (ramy, nogi, śruby, podstawy) należy czyścić samą wodą, po umyciu należy je bezzwłocznie wysuszyć i wypolerować miękką ściereczką. W przypadku większego zanieczyszczenia należy zastosować środek przeznaczony do czyszczenia galwanizowanej stali nierdzewnej bądź łagodny detergent, np. mydło lub inne delikatne środki myjące niezawierające alkoholu oraz składników kwasowych, w tym środków żrących lub zawierających proszek lub inny składnik ścierający.

Podczas użytkowania wspomnianych środków należy stosować się do instrukcji użytkowania dołączonej do tego środka. Pamiętając aby najpierw przetestować środek do czyszczenia na niewielkim obszarze w niewidocznym miejscu, tak aby mieć pewność że nie uszkodzi on mebla.

Nie należy pozostawiać przez dłuższy okres czasu na powierzchni mebli resztek jedzenia, roztworów soli kuchennej, kwaśnych substancji np. octu, musztard, mieszanek przypraw, soków
z kiszonek, a także innych tłustych substancji lub wody. Substancje te w kontakcie z powierzchnią stali nierdzewnej mogą spowodować uszkodzenie warstwy tlenku chromu.

Nie wolno także stosować materiałów, które mogą zarysować powierzchnię, jak np. szorstkich czyścików, gąbek, proszków, płynów i past do szorowania, szlifowania i polerowania itp.

Unikać kontaktu stali czarnej ze stalą nierdzewną – szczególnie w transporcie, podczas magazynowania, przy montażu.

Meble ze stali nierdzewnej podlegają procesowi wycierania, w skutek nadmiernej lub długotrwałej eksploatacji i jest to proces charakterystyczny dla tego materiału.

Tkaniny

Tkaniny obiciowe należy regularnie czyścić i pielęgnować. Nie zalecamy czyszczenia mebli
z użyciem detergentów we własnym zakresie oraz prania lub szorowania przy pomocy szczotek lub ostrych czyścików i gąbek. Zawsze rekomendujemy skorzystanie z wyspecjalizowanych firm zajmujących się czyszczeniem i odświeżaniem mebli tapicerowanych. Pamiętaj że wykonując czyszczenie we własnym zakresie możesz spowodować ich nieodwracalne zniszczenie oraz powstanie plam, odkształceń lub gnicia konstrukcji mebli.

Samodzielnie możesz za to z łatwością odświeżyć lub wyprasować tapicerkę przy użyciu parownicy do ubrań. Jest to sposób bezpieczny i jednocześnie mało inwazyjny, a zapewniający odpowiednie odświeżenie tapicerki i wypełnienia sofy. Pamiętaj, że parownica wytwarza parę wodną, w związku z czym zawsze pozostaw sofę do wyschnięcia oraz odparowania wody
w dobrze wietrzonym i wentylowanym pomieszczeniu. Zachowaj ostrożność przy odświeżaniu sofy parownicą i pamiętaj aby nie dotykać bezpośrednio materiału i obicia, a także nie pozostawiać na zbyt długo gorącej powierzchni parownicy dociśniętej do tkaniny aby uniknąć przypalenia lub odkształcenia tkaniny lub wypełnienia.

Zabrudzenia płynami

Płyny należy wycierać z powierzchni tkaniny za pomocą dobrze absorbującego materiału bez wywierania nacisku oraz tarcia. Pozostały płyn wycierać czystym i suchym materiałem (bawełnianą szmatką, papierowym ręcznikiem, ściereczką z mikrofibry itp.) lekko zbierając płyn z powierzchni tapicerowanej.

Jeśli płyn pozostawia plamę należy wytrzeć ją za pomocą namoczonej wodą bawełnianej szmatki nie rozprzestrzeniając plamy lub spróbować użyć delikatnego detergentu. Należy przewracać namydloną ściereczkę na drugą stronę po każdorazowym kontakcie z tkaniną, aby nie roznieść i nie wetrzeć plamy w materiał.  

Suche zabrudzenia (błoto, popiół, pył, kosmetyki, itp.) – zaleca się odkurzenie tkaniny przed wniknięciem substancji do wnętrza tkaniny. W przypadku pozostałości należy strzepnąć zabrudzenie i delikatnie szczotkować miękką szczoteczką.

Środki do czyszczenia

Do czyszczenia mebli tapicerowanych należy używać wody lub w ostateczności mydła hipoalergicznego. Nie zaleca się stosowania płynu do naczyń, mydła w płynie, rozpuszczalników o odczynie zasadowym i na bazie ropy naftowej oraz detergentów stosowanych
w gospodarstwie domowym, tj. wybielacze itp. W celu wysuszenia nigdy nie należy używać żelazka lub suszarki.

Nie należy używać środków do czyszczenia dywanów.

Regularne czyszczenie i konserwacja tkanin obiciowych zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz znacznie przedłuża ich żywotność.

Wszystkie produkty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji tkanin obiciowych należy najpierw sprawdzić na niewidoczny miejscu. Środki stosujemy zawsze na powierzchniach, nanosząc je od szwu do szwu. Nie należy trzeć zaplamionych powierzchni, gdyż można w ten sposób uszkodzić materiał. W przypadku plam, które wniknęły w powierzchnię, najlepiej zasięgnąć porady eksperta. Nie należy próbować usuwać plam rozpuszczalnikami (wybielaczami, terpentyną, benzyną, rozpuszczalnikami itd.). W ten sposób plamy mogą się powiększyć i utrwalić.

Uwagi

Prosimy by stosowali się Państwo do zaleceń zawartych w powyższej instrukcji, w przeciwnym przypadku nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania, montażu i niewłaściwego obchodzenia się z meblami, w tym czyszczenia niezalecanymi metodami we własnym zakresie.

Po ukończeniu okresu użytkowania należy postępować z meblami, jak z odpadami, to znaczy przekazać je do osoby lub firmy, która zapewni ich ekologiczną utylizację.